Іриси.

Розмноження і посадка.

 

   Бородаті іриси розмножують вегетативно, шляхом ділення кореневищ дво-трирічних рослин на лопатки (поділки). Ділити іриси можна в будь-який час, але кращий термін-після цвітіння, коли у них починається активний ріст коренів. При розподілі кущів в цей час збільшується приживлюваність поділок. Пересадка можлива в двох варіантах: кущ викопуємо повністю або від нього відділяється кілька поділок і стільки ж залишається на колишньому місці. Тоді основний кущ буде прекрасно рости і цвісти на тому ж місці ще 2 роки.Відділяємо лопатки дуже обережно, щоб не пошкодити маленькі квіткові бруньки на п'яті ірису. Викопані лопатки замочуємо на 30 хвилин в розчині фунгіциду і стимуляторі росту. Після замочування просушуємо лопатки під навісом.
  Пересаджувати в своєму саду іриси з грудкою землі можна в будь-який час, але краще, як було сказано раніше їх пересаджувати через 2-3 тижні після закінчення цвітіння. Висаджувати іриси слід неглибоко, так щоб після поливу спинка кореневища залишалася відкритою. Раніше ми висаджували іриси на гребенях розташовуючи деленкі поперек гребеня, щоб тінь від віяла не закривала спинку кореневища. Гребені спрямовані із заходу на схід. (Дивіться розділ сайту Ірисовий сад) .При такій посадці іриси ніколи не замокають і не гниють, але є величезний мінус: по-перше справа це дуже трудомістка, а друге-гребені швидко висихають, що вимагає частого поливу. Зараз ми висаджуємо іриси на  грядках, що значно полегшило нашу працю.

 

Вибір ділянки під посадку.

 

 Іриси прекрасно себе почувають на освітлених сонцем ділянках, захищених від вітру, але досить добре провітрюваних.

  Допустима розсіяна тінь у другій половині дня, а в південних районах країни навіть корисна. Земля для посадки ірисів повинна бути легко проникною. Поліпшити важку землю можна річковим піском і розкисленним торфом.

  Іриси добре ростуть на всіх типах грунтів, але найбільш підходящими для них є легкі суглинисті і супіщані з нейтральною або слабокислою реакцією (рН 6-6,5). Важкі, глинисті вологі грунту не підходять для вирощування ірисів. До них необхідно додавати пісок і компост (по 2 кг на 1 м2). Розкислювати грунт наступним чином: на 10 м2 близько 2,5 кг вапна або доломітового борошна, щоб змінити значення рН на одиницю в лужну сторону. Якщо на ділянці торф'яний грунт з високою кислотністю то її покращують, додаючи крім вапна суглинну землю, органічні та мінеральні добрива. У збіднені живильними речовинами грунти вносять перегній (1 відро на 1 м2).

  Категорично не можна вносити при посадці ірисів свіжий гній, так як при зіткненні з ним кореневища загнивають. Перепрілий гній при підготовці грунту під іриси вносять на глибину 20-25 см, не змішуючи з грунтом. Ділянку слід підготувати за два тижні до посадки, так як при осіданні ґрунту лопатки ірису виявляться занадто глибоко. Рекомендується вносити на 1 м2: перегній або компост - 6-8 кг, вапно - 200-300 г, простий суперфосфат - 50 г, сульфат калію - 30 г і золу - 100 г. Ділянка під посадку ірисів перекопують на всю глибину оброблюваного шару ( не менше 30 см) і добре перемішують з добривами. 

  Вкрай небажано тривале вирощуванні ірисів на одному місці, з часом в грунті накопичуються специфічні для ірисів шкідники і збудники захворювань, а також виснажується запас поживних речовин -наступає грунтовє стомлення. Щоб цього уникнути, необхідно після чотирьох років пересаджувати іриси в інше місце.

 

ПІДГОДІВЛЯ ІРИСІВ

   Починати підгодівлю ірисів можна тільки після їх повного вкорінення, коли починають відростати листя, приблизно через дві-три тижні після посадки. 

   Ірісам необхідно не менше трьох підгодівель мінеральними добривами за сезон. 

  • Перша підгодівля з співвідношенням основних елементів (азот-фосфор-калій) 3: 2: 2,5 робиться на початку вегетації.
  • Другу підгодівлю проводять в травні, в період бутонізації. Вносять другу підгодівлю з співвідношенням основних елементів (NPK) 1: 2: 3. з метою збільшення кількості та розміру бутонів і майбутніх квіток. 
  • Третя підгодівля здійснюється через 3 тижні після цвітіння, після закінчення періоду спокою і початку періоду інтенсивного вторинного росту. На початку цього періоду вносять фосфорно-калійні добрива з співвідношенням основних елементів (РК) 2: 3. Ця підгодівля надзвичайно важлива, так як вона доводиться на період зростання нових ланок кореневища, коріння і закладання квіткових бруньок. Добрива, до складу яких входить азот, в цей період використовувати не можна.
  • В останню підгодівлю можна внести на вологий грунт суперфосфат (50-60 г / м2) і калійну сіль (20-30 г / м2) з 5% порошкової сірки, яка запобігає розвитку бактеріозу. Надлишок азоту в другій половині літа викликає жирування рослин і їх загибель взимку. Доза добрив повинна становити не більше 60-90 г на 1 м. Для рослин першого року життя вносять близько 40-60 г добрив на 1 м2. Важливо пам'ятати, що перевищення дозування небезпечно для кореневищ ірисів.При внесенні і закладенні добрив слід пам'ятати про поверхневому, неглибокому, залягання кореневої системи бородатих ірисів. Добрива рекомендується вносити по периферії куща, так як коріння ірисів розвиваються в напрямку зростання кореневища.
  • Органічні добрива небезпечні для ірисів, через розвитку грибних і бактеріальних захворювань. Однак чудового результату можна досягти при спільному використанні органічних і мікробіологічних добрив, що містять молочнокислі, фотосинтезуючі, азотфіксуючі бактерії, дріжджі і продукти життєдіяльності мікроорганізмів.

 

Боротьба з хворобами

 

   Часто доводиться чути, що іриси невибагливі і турбот з ними небагато. Так можна сказати про несортові іриси, але чим більш вишуканий ірис, тим більше він  вибагливий до навколишнього середовища і порушень агротехніки

Звідси випливає висновок: ніяких порушень агротехніки!

   Іриси схильні до дуже небезпечного захворювання - бактеріозу або м'якої гнилі, при цьому захворюванні віяло листя падає, а кореневище перетворюється в дурнопахнучу кашу. З метою профілактики захворювання, іриси слід пересаджувати (не рідше 1 разу на 3-4 роки), не допускаючи загущування і випирання кореневищ. Це омолоджує іриси і підвищує імунітет. З метою профілактики обробляємо іриси фунгіцидами (фундазол, оксихом, поліхома і ін.) - ранньою весною, після цвітіння і восени. А також в профілактичних цілях корисно використовувати Фітоспорін. Але якщо не дивлячись на всі вищевказані заходи, іриси піддалися захворювання, то кущ слід викопати, всі пошкоджені місця зрізати гострим ножем до здорової тканини, продезінфікувати в розчині марганцівки або Фітоспоріну, просушити на сонці не менше 3-4 годин і лише потім висаджувати.

 

 

 


 

 

 

лілейники

 

  Лілейники на відміну від ірисів осінь невибагливі і витривалі багаторічники, тому на своїй батьківщині в Америці вони користуються великою популярністю. Особливого догляду вони не вимагають, необхідно лише своєчасно рихлити землю і позбавлятися від бур'янів, полив помірний.

  Навесні підгодувати нітроамофоски і золою. При появі бурих листя в кінці літа - обробити Превікуром.

 

 

Ми щиро бажаємо щоб Ваші іриси і лилейники були завжди здорові і радували Вас буйним цвітінням.

 

Успіхів і здоров'я Вам дорогі квітникарі.